Header

15 kwietnia 2021 roku zespół architektów i konsultantów z firmy visio przeprowadził międzynarodowe  szkolenie online wprowadzające profesjonalistów z firmy Aluprof w zakres zagadnień zrównoważonego rozwoju. Oprócz wielokryterialnego podejścia do zielonego budownictwa, szkolenie dotyczyło tego, w jaki sposób zrównoważone budynki mogą pomóc w redukcji emisji dwutlenku węgla i jak firmy takie jak Aluprof mogą odegrać swoją rolę w tym procesie.

O firmie

Konsultanci z visio od ponad 12 lat pomagają różnym firmom w uzyskaniu certyfikatów LEED    (i innych) dla ich projektów architektonicznych. Firma jest pierwszym polskim członkiem USGBC (od 2004) i platynowym członkiem założycielem PLGBC. Szkoliła wielu specjalistów z Polski i zagranicy w zakresie zielonego budownictwa i certyfikacji LEED, BREEAM, DGNB, HQE oraz WELL. Pracując przy rozmaitych międzynarodowych projektach, visio oferuje teraz szkolenia bezpośrednie (lub za pośrednictwem PLGBC).

Szkolenia dotyczące LEED i LCA

Szkoleniu przewodził pan Rafał Schurma LEED Fellow, który jest założycielem visio oraz PLGBC z 16-letnim doświadczeniem w nauczaniu, próbując przybliżyć uczestnikom, co kryje się za stwierdzeniem, że budynek jest naprawdę zielony. Podczas szkolenia mówiono o tym, jak zrównoważone budynki mogą zmniejszyć emisję CO2, zużycie wody, energii i odpadów stałych. Duży nacisk położono na fakt, że wbrew powszechnemu przekonaniu zielone budynki na dłuższą metę nie kosztują więcej,.

Szkolenie dał także uczestnikom bardziej szczegółowe spojrzenie na wybrane zagadnienia LEED (oraz innych certyfikatów). Uczestnicy zostali poinformowani o wymaganiach, które należy spełnić w wielu różnych kategoriach. Omówiono również różne sposoby, w jakie budynki mogą dążyć do uzyskania „kredytów”, i które z nich mają zastosowanie w poszczególnych kategoriach certyfikatów.

Część tego szkolenia poświęcona była znaczeniu oceny cyklu życia lub w skrócie LCA. W tym wypadku, analityk LCA z firmy visio, Saram Maqbool, rozmawiał z uczestnikami o tym, czym jest analiza LCA i jak może ona pomóc budynkowi znacznie zmniejszyć zużycie energii i jego wbudowany ślad węglowy. Szczególną uwagę zwrócono na to, jak wybór materiałów w każdym projekcie budowlanym może zmienić ilość zużywanej energii. Specjaliści z firmy Aluprof zostali również wprowadzeni do swojej producenckiej roli w tym procesie i poinformowani jaką kluczową rolę dla powodzenia procesu LCA mają dostarczane przez producenta przejrzyście przygotowane EPD.

Znaczenie certyfikacji LEED

LEED to skrót od Leadership in Energy and Environment Design. Jest to program certyfikacji uruchomiony przez amerykański USGBC (US Green Building Council), dzięki któremu budynki mogą być certyfikowane w systemie LEED na poziomach: Certified, Silver, Gold i Platinum, w zależności od ilości uzyskanych punktów.

Poniżej wymieniono kilka korzyści, o których należy pamiętać zadając sobie pytanie      “dlaczego w ogóle budynki miałyby dążyć do uzyskania certyfikatu” :  

• Obiekt z certyfikatem LEED może znacząco poprawić wizerunek firmy w oczach opinii publicznej jako firmy ze świadomością ekologiczną. Dotyczy to również projektantów czy deweloperów, którzy mogą również pozytywnie wpłynąć na swój pro-środowiskowy wizerunek w związku z pracą nad takimi projektami. Poprzez posiadanie w swoim portfolio budynku z certyfikatem LEED, firmy te mogą nierzadko stać się specjalistami i liderami w branży.

• Niezależne badania dowodzą również, że obiekty z certyfikatem LEED mają udowodnioną wyraźnie zwiększoną sprzedaż i zmniejszone ilości tzw. pustostanów. Budynki z tym certyfikatem z większym prawdopodobieństwem zachowają też swoją wartość w miarę upływu czasu.

• Dodatkowo oczywiście, jeśli budynek otrzyma ten certyfikat, oznacza to, że będzie on przyjazny dla środowiska, jednocześnie zużywając mniej energii, co bezpośrednio prowadzi do zmniejszenia kosztów operacyjnych w czasie eksploatacji.

• Certyfikacja LEED jest obecnie obecna w 188 (spośród 193) krajów i jest najbardziej znaną i rozpowszechnioną na świecie certyfikacją w zakresie zrównoważonego budownictwa.

Znaczenie LCA

LCA, czyli Ocena Cyklu Życia, to proces, w którym obliczane jest zużycie energii tzw. 

Material Embodied Energy. Proces ten pomaga projektantom i właścicielom budynków dowiedzieć się, jaki wpływ będą miały ich budynki na przestrzeni lat (i jak mogą go zmniejszyć), również w odniesieniu do energii potrzebnej na wydobycie surowców i produkcję samych materiałów budowlanych. Wykonywanie LCA jest ważne dla budynków starających się o certyfikację LEED, ponieważ projekt może w ten sposób uzyskać dodatkowe kluczowe dla certyfikacji punkty.

Oto kilka sposobów, w jakie LCA może pomóc w procesie projektowania:

• Może dać jasny obraz tego, jakie materiały mają największy wpływ na zapotrzebowanie na energię. To z kolei daje szansę na zastąpienie materiałów, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na energię, tymi, które są bardziej „zielone”.

• Proces ten daje możliwość porównania i doboru różnych materiałów dostępnych na rynku w oparciu o ich trwałość i tzw. energię wbudowaną produktu. Im bardziej ekologiczny wybór materiału, tym mniejsza ilość CO2 emitowanego do atmosfery przez cały okres użytkowania budynku.

Analiza LCA jest uzupełnieniem kompleksowego podejścia LEED i powinna ona iść w parze z samą certyfikacją. Oba te procesy mają na celu pomóc właścicielom i użytkownikom budynku w osiągnięciu jak najbardziej zrównoważonych rezultatów w odniesieniu dla holistycznie pojmowanej inwestycji, z uwzględnieniem informacji o wybranych dla obiektu produktach i systemach – i to zarówno pod względem materiałowym, jak i wydajnościowym. Środowisko naturalne potrzebuje tego, aby nasze budynki zużywały coraz mniej energii, a dążenie do uzyskania certyfikacji LEED (lub innych wielokryterialnych certyfikatów) daje projektantom i  budowniczym wystarczającą wymierną wiedzę i korzyści, aby zacząć poważnie myśleć o prawdziwej zielonej transformacji sektora budowlanego.