1d chrobry

Visio we współpracy z pracownią 44STO stworzyło projekt przebudowy istniejącego już parku, tak aby stał się on bardziej przyjazny dla odwiedzających. Sam projekt miał za zadanie uczynić przestrzeń parku bardziej użyteczną dla większej ilości odwiedzających i różnych grup użytkowników.

W sierpniowym numerze „Architektura Murator” z 2021 roku, ukazał się artykuł opisujący jeden z projektów visio architects, a konkretnie: projekt rewitalizacji Parku Chrobrego w Gliwicach.

Rezultat był na tyle interesujący i godny uwagi, że doczekał się oddzielnego artykułu w czołowym polskim magazynie architektonicznym.  

Krótka historia parku

Park Chrobrego to największy tego typu obszar zieleni w Gliwicach. Założony został w latach 90-tych XIX wieku na terenie dawnej odlewni żelaza i huty szkła. W tamtych czasach był znany jako Park Cesarza Wilhelma. Park Chrobrego to jeden z czterech parków okalających średniowieczny rdzeń starego miasta. Krajobrazowe założenie parku zostało ukończone latach 1913-1915. W tym też okresie połączono go z kąpieliskiem oraz torem kajakowym. Dzięki tym powiązaniom park stał się bardzo ważną strefą rekreacyjną dla miasta.

Obecnie park zlokalizowany jest w świetnie skomunikowanym miejscu.

Położony pomiędzy dwiema bardzo ważnymi arteriami tranzytowymi, łączącymi Gliwice z Zabrzem i innymi miastami Śląska, jest zatem łatwo dostępny nie tylko dla mieszkańców Gliwic, ale także okolicznych miast. To jeden z powodów, dla których jego rewitalizacja musiała być przeprowadzona w taki sposób, aby stał się atrakcyjny i przyciągał osoby w różnym wieku.

Założenia projektowe

Podczas gdy w wielu tego typu projektach wprowadza się utarte wzorce i elementy architektoniczne lub opiera się tylko na utrzymaniu zieleni i krajobrazu, architekci i konsultanci visio zdecydowali się pójść inną drogą. Jednym z głównych celów była jak najmniejsza ingerencja w układ historyczny i krajobrazowy. Zachowano elementy historyczne, a wokół nich wykonano nowe elementy terenowe, nie kolidujące z zabytkowymi częściami parku.

Wykonano działania pielęgnacyjne istniejących terenów zielonych oraz nowe nasadzenia wkomponowane w naturalny charakter parku.

Zespół projektowy uznał, że teren jest jednym z najważniejszych otwartych, zielonych terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie różnych obiektów sportowych i rozrywkowych, dlatego też przestrzeń parku została podzielona na różne strefy. Obejmowały one przestrzeń wejściową, przestrzeń rekreacyjną, strefę dla dzieci, przestrzeń sportową, fitness i przestrzeń spacerową z psami. Wszystkie nowe ścieżki, takie jak te dla biegaczy czy te łączące różne części parku, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie kolidowały z nowymi funkcjami poszczególnych stref. Na przecięciach wielu ścieżek utworzono siedziska, aby zapewnić odwiedzającym miejsce do odpoczynku.

Inną ważną kwestią było zaprojektowanie i zbudowanie parku zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Większość nowych rozwiązań projektowych powstała właśnie w myśl tych założeń, które były jednym z priorytetów. Dla przykładu, stworzono w pełni przepuszczalną, trwałą nawierzchnię, o wysokim współczynniku SRI (Solar Reflectance Index), która jednocześnie musiała zminimalizować ingerencję w rozległy system korzeniowy istniejącego drzewostanu.

Do parku można wejść z wielu stron. Dwa główne wejścia podkreślone są wielkowymiarowymi akcentami ażurowych ścian wykonanych z betonu architektonicznego, co w bardzo modernistyczny sposób określa to miejsce jako kawałek współczesnej architektury, jednocześnie tworząc bufor między ruchliwą ulicą, a zacisznym parkiem znajdującym się za bramami świetlnymi.

Pomimo tych wszystkich mocnych i nowoczesnych elementów, zarówno historyczny jak i naturalny charakter parku nie został utracony. Elementy małej architektury, takie jak różnego rodzaju ławki i stojaki na rowery, są również bardzo nowoczesne, a mimo to poprzez dobór materiałowy i kolorystyczny bardzo dobrze komponują się z naturalnym otoczeniem. Niektóre meble i elementy oświetleniowe zostały indywidualnie zaprojektowane przez architektów z myślą o tym konkretnym założeniu parkowym i w niezakłócony sposób podążają za organicznymi kształtami, aby jak najlepiej wtopić się w zastane zielone otoczenie.

Dzięki temu projektowi, Park Chrobrego stał się nową wizytówką miasta Gliwice. Projekt stworzył nowe strefy do zabawy, spotkań i pracy w poszanowaniu dla historycznych uwarunkowań tego miejsca. Jest to zatem projekt, który koncentruje się zarówno na zachowaniu walorów przyrodniczych, jak i włączeniu nowoczesnych elementów i miejsc, które mogą być teraz lepiej wykorzystywane przez użytkowników.

Cały polski artykuł opublikowany w Architekturze Murator można pobrać pod następującym linkiem: https://cutt.ly/pQ1F35x

Zachęcamy również do prenumeraty magazynu AM, aby być na bieżąco z nowościami i trendami w światowej architekturze.