fateme-alaie-Q8W2r2aCmaw-unsplash

Liczby nie kłamią i certyfikacja LEED to przyszłość zrównoważonego budownictwa na całym świecie. W dzisiejszych czasach staje się ona szczególnie korzystna dla inwestorów, gdy dla dobra środowiska naturalnego, samych użytkowników i ze względów ekonomicznych, projekty wykorzystują zrównoważone praktyki budowlane.

W nowoczesnych projektach i tak najczęściej implementowane są wybrane rozwiązania ekologiczne, dlaczego więc nie przyłożyć się nieco solidniej i postarać się przy tym o uzyskanie tego uznawanego na całym świecie certyfikatu?

Podobnie myśli wiele firm, które podejmują się tego zadania, aby w wiarygodny sposób ocenić swoje działania w zakresie rozwoju zrównoważonego dla swoich budynków. Proces certyfikacji LEED rządzi się jednak swoimi, unikalnymi prawami i niedoświadczony zespół często popełnia błędy, które mogą skutkować utratą możliwości zdobycia konkretnych punktów czy też całego certyfikatu. Dlatego tak ważne jest, aby zaufać komuś, kto posiada odpowiednie doświadczenie w tym zakresie.

Firma visio architects and consultants jako pierwsza w Polsce zajęła się konsultingiem w zakresie uzyskania certyfikacji LEED, a od 2004 roku jest członkiem firmowym amerykańskiego stowarzyszenia USGBC.

Kompleksowa usługa proponowana przez firmę zapewnia doradztwo podczas całego procesu inwestycyjnego dla każdego zaangażowanego uczestnika, od wczesnego etapu designu do oddania budynku do użytkowania.

Właściciel firmy, Pan Rafał Schurma brał udział w procesie certyfikowania budynku firmy BorgWarner Poland, który uzyskał w 2010 roku pierwszą w Polsce certyfikację. Od tamtego czasu certyfikacja zielonych budynków dynamicznie rozwinęła się w kraju i na świecie.

Na samym początku, w 2000 roku, LEED skupiał się głównie na nowych budynkach biurowych. W chwili obecnej certyfikat obejmować może zarówno komercyjne wnętrza, wszelkiego typu budynki, jak i całe dzielnice czy nawet miasta. W raporcie[1] U.S. Green Building Council (USGBC) z czerwca tego roku można znaleźć informację, że liczba projektów komercyjnych objętych certyfikacją LEED przekroczyła globalnie 100 000. W samej Polsce, według danych[2] udostępnionych przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), w 2022 roczny przyrost certyfikacji wyniósł 23,5%.  Objętych certyfikacją LEED jest już 213 budynków o łącznej powierzchni użytkowej blisko 3,5 mln m2, z czego aż 36% na najwyższym osiągalnym poziomie Platinum i 56% z certyfikatem Gold.

Polska jest krajem, w którym znajduje się 45% wszystkich certyfikowanych budynków z Europy Środkowo-Wschodniej, utrzymując tym samym pozycję lidera w CEE co roku, od początku zbierania danych o certyfikacji.

W tych dużych, renomowanych projektach często obecni są również specjaliści visio architects and consultants, którzy wyróżniającym się na rynku inwestorom asystują w zdobyciu certyfikacji LEED i pomagają w kluczowych działaniach pro-środowiskowych, dążących do transformacji całego rynku.

Tekst: mgr. inż. arch. Marlena Michalska – konsultantka ds. zrównoważonego rozwoju w firmie visio architects and consultants


[1] USGBC. The future of LEED. Czerwiec 2022

[2] PLGBC. Zrównoważone, certyfikowane budynki. 2022