IMG_3515

W maju 2021 roku zakończono projekt rozbudowy fabryki gumy do żucia dla firmy Mars w Poznaniu. Konsultantem LEED dla tego projektu byli architekci i konsultanci visio, którzy z powodzeniem zrealizowali projekt i uzyskali certyfikat LEED Gold bezpośrednio dla klienta. Projekt uzyskał łącznie 69 punktów na 110 możliwych. Sama certyfikacja została przyznana 10 czerwca 2021 r. w ramach systemu oceny LEED 2009 New Construction.

Nowa rozbudowa, obejmująca powierzchnię 6850 metrów kwadratowych (73 750 stóp kwadratowych), składała się głównie z pakowni, która była przedmiotem wymaganej certyfikacji LEED. Nad dokumentacją projektową pracowała firma Bilfinger Tebodin Poland a nad wykonawstwem firma MCKB.

Zaangażowanie Marsa w zrównoważony rozwój

Firma zadeklarowała swoje wieloletnie zaangażowanie w zrównoważony rozwój inwestując w budynki z certyfikatem LEED. Poza tym firma koncentruje się również na używaniu ekologicznych opakowań oraz bardziej świadomym pozyskiwaniu surowców wtórnych. Zaprojektowanie obiektu w taki sposób o jakim mowa, jest naturalnym i koniecznym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. 

Krótkie wprowadzenie do projektu

Nowe rozszerzenie obejmowało głównie pakownię. Budynek ten został zaprojektowany jako połączenie jednokondygnacyjnej hali wraz z antresolą i dwukondygnacyjnym pasażem z pomieszczeniami technicznymi na piętrze. Konstrukcję części produkcyjnej tej rozbudowy stanowiła stalowa konstrukcja szkieletowa, natomiast część techniczna została wykonana z betonu zbrojonego.

Cele zrównoważonego rozwoju:

Mars określił niektóre z celów, które należało osiągnąć w odniesieniu do zrównoważonych aspektów budynku. Niektóre z nich obejmowały:

  • Uzyskanie certyfikatu LEED Gold.
  • Zapewnienie wysokiej wydajności energetycznej.
  • Ponowne wykorzystanie energii wytworzonej przez odpady produkcyjne.
  • Osiągnięcie wysokiego standardu jakości w pomieszczeniach.
  • Korzystanie z ekologicznych i nietoksycznych materiałów wykończeniowych.
  • Stworzenie trwałego wizerunku budynku w celu przyciągnięcia pracowników.
  • Zmniejszenie zużycia wody.

Firma przedstawiła również wiele innych celów, aby zapewnić, że ich nowy zakład produkcyjny będzie symbolem zrównoważonego rozwoju.

Wyniki

Visio było w stanie uzyskać wymagany certyfikat LEED Gold dla Marsa, konsultując się z projektantem, GC, podwykonawcami i innymi członkami zespołu. W kategorii Miejsca Zrównoważone projekt otrzymał 20 z 26 punktów. Szczególną uwagę zwrócono na zapewnienie łączności ze społecznością i zapewnienie alternatywnych metod transportu, takich jak transport publiczny, rowery i pojazdy niskoemisyjne.

W kategorii Wydajności Wodnej, visio było w stanie pomóc budynkowi zdobyć wszystkie 10 możliwych punktów poprzez zmniejszenie zużycia wody i ponowne wykorzystanie ścieków na różne sposoby. Warto wspomnieć, że projekt osiągnął próg Innowacyjności przy redukcji zużycia wody aż o 54,5%.

W kategorii Energia i Atmosfera, visio pomogło projektowi zdobyć 14 z 35 punktów, koncentrując się na minimalizacji zużycia energii i optymalizacji wydajności energetycznej tak bardzo, jak to możliwe, pamiętając o wykorzystaniu i typologii budynku. Koszt zużycia energii w budynku został generalnie obniżony o 28,9% w stosunku do stanu wyjściowego budynku.

Szczególną uwagę zwrócono na wykorzystanie materiałów budowlanych, które zawierały pewną ilość materiałów pochodzących z recyklingu, a także na zagospodarowanie odpadów budowlanych. Te kroki pomogły projektowi zdobyć 5 punktów w kategorii Materiały i Zasoby.

11 z 15 punktów otrzymał projekt w kategorii Jakość Środowiska Wewnętrznego, co zwykle stanowi wyzwanie w typowych zakładach produkcyjnych. Część rozwiązań zawartych w projekcie dotyczyła zwiększonej wentylacji, zastosowania materiałów niskoemisyjnych, kontroli zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń, zapewnienia komfortu cieplnego itp.

Jeśli chodzi o projektowanie innowacji, projekt otrzymał 5 z 6 punktów, a także uzyskał wszystkie 4 punkty w Kredytach Priorytetów Regionalnych.

Podsumowując, projekt odniósł duży sukces pod względem swoich osiągnięć. Dzięki zastosowaniu różnych zrównoważonych rozwiązań, visio (w bardzo bezpieczny sposób) pomogło MARS Polska uzyskać 69 punktów na wymagane 60, aby uzyskać certyfikat LEED Gold, który został wyznaczony przez klienta jako priorytet.