Nowa Huta Przyszłości

Kraków, Polska

PROJEKT

NOWA HUTA PRZYSZŁOŚCI

Temat:
Konkurs ideowy „KRAKÓW – NOWA HUTA PRZYSZŁOŚCI” na opracowanie wizji programowo-przestrzennej rozwoju i aktywizacji społeczno gospodarczej wschodniej części Krakowa

konkurs, I miejsce

Kategoria:
Urbanistyka

Typ:
masterplan

Data rozstrzygnięcia:
2012-07-04

Organizator:
Gmina Miejska Kraków – Urząd Miasta Krakowa, Wydział Strategii i Rozwoju Miasta

Miasto:
Kraków

Zespół:
Michał Stangel,  Adam Drobniak,  Adam Polko,  Rafał Schurma,  Anna Karłowska,  Anna Saucha,  Maciej Wężykowski.

Dalsze etapy: Plan Miejscowy (link), Projekt zagospodarowania terenu (link)

Uzasadnienie sądu konkursowego:

Nagrodę przyznano za klarowność i trafność koncepcji integrowania struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz interesującą propozycję urbanistycznej strategii „otwarcia” i restrukturyzacji użytkowania terenów zajmowanych przez Hutę Arcelor Mittal. Pomyślano ją w taki sposób, że projektowane zmiany można uznać jako korzystne
dla jakości środowiska miejskiego i spójne z procesem modernizacji kombinatu.

Kompozycja urbanistyczna polega na skupieniu projektowanej zabudowy wzdłuż dwóch osi rozwojowych. Wyznaczają ją : ul. Igołomska oraz linia transportu publicznego mająca połączyć Park Technologiczny w Branicach z Parkiem „ Eco-housing” w Przylasku Rusieckim. Jest to interesujący przykład konkretyzacji formuły TOD (Transit Oriented Development), w którym ogólną ideę integrowania zabudowy i zrównoważonego transportu w sposób pomysłowy dostrojono do specyfiki lokalnych uwarunkowań.

Propozycje terytorialnego „otwarcia” Huty Arcelor Mittal spełnia kryteria zrównoważenia
i wykonalności. Daje szanse prowadzenia procesów modernizacji i restrukturyzacji urbanistycznej metodą kolejnych kroków. Taka strategia etapowania jest także racjonalna z technologicznego punktu widzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, traktowanie przestrzeni jako cennego i rzadkiego zasobu jest niewątpliwym atutem tej pracy. Zagęszczenie istniejącej zabudowy dawnych układów wiejskich prowadzone z wrażliwością na charakterystyczne cechy lokalnego kontekstu –
a zwłaszcza pasy zieleni towarzyszące rzekom – to mocne strony tej planistycznej koncepcji.

OPIS

W zwycięskiej koncepcji zaproponowano wizję rozwoju „Nowego Krakowa” jako zwartej i wielofunkcyjnej struktury miejskiej, która łączyłaby najlepsze elementy tożsamości „starego Krakowa” i możliwości rozwoju miasta odpowiadającego wyzwaniom przyszłości. Zlokalizowanie w bliskiej odległości mieszkań, usług, miejsc pracy i terenów rekreacji stanowi współczesną interpretację gęstej, tradycyjnej struktury miejskiej – takiej jak śródmieście Krakowa. Równocześnie gęsta, zielona struktura płynnie przechodząca od nowego centrum, przez tereny parku naukowo-technologicznego po wielofunkcyjną dzielnicę miejską ma zapewniać wysoką jakość życia i warunki do realizacji zrównoważonego, lokalnego stylu życia, w tym poruszania się pieszo i rowerem i dostępności terenów zielonych.
Przedstawiona wizja oparta jest o współczesne kierunki rozwoju miast osadzone w wartościach rozwoju zrównoważonego, zintegrowanego, miasta inteligentnego oraz kreatywnego. Czerpie równocześnie z przyszłościowych postulatów rozwoju miejskiego związanych z generowaniem konkurencyjnych, adaptacyjnych struktur miejskich i tworzeniem prężnego społeczno-ekonomicznie miasta –„urban resilience”. Wizja rozwojowa „Nowego Krakowa” osadzona jest na trzech priorytetach rozwoju, tj.: „Zielona i prężna dzielnica biznesu”, „Inteligentna dzielnica mieszkaniowa”, oraz „Udogodnienia dla innowacji i kreatywności”. Zrównoważony rozwój struktury miejskiej łączy się bezpośrednio z dobrostanem mieszkańców, stylem życia, zdrowiem publicznym, wpisując się równocześnie w politykę klimatyczną.
W koncepcji zaproponowano szereg rozwiązań o charakterze wzajemnie wspierających się projektów flagowych, mających tworzyć ofertę inwestycyjną i wyróżnikowe elementy zagospodarowania nowej części miasta, m.in. budynki wysokościowe tworzące „wschodnią bramę do miasta”, centrum kongresowe, muzeum stali czy kompleks wydarzeń plenerowych „Błonia 2.0”. Zaproponowano też strategię zagospodarowania i aktywizacji terenów kombinatu hutniczego Arcelor Mittal.